Латунь чи нержавіюча сталь: що краще?

30.11.2021

У процесі придбання металевих виробів практично кожен споживач стикається з необхідністю вибору: латунь або нержавіюча сталь. Обидва матеріали характеризуються естетичною привабливістю глянсової гладкої поверхні, відмінними техніко-експлуатаційними показниками, проте різні за вартістю. Кожен з них має свою сферу застосування, де він проявляє характерні властивості якнайкраще.

Щоб прийняти правильне рішення: нержавіюча сталь або латунь варто розібратися у видах, особливостях кожного металу.

Види нержавіючої сталі

Види нержавіючої сталі

Від звичайної вуглецевої вона відрізняється наявністю домішок, які надають певних характеристик: кобальту, нікелю, молібдену, титану, марганцю, міді тощо. Однак основною добавкою виступає хром, який нержавіюча сталь містить незалежно від марки. За складом вона класифікується на кілька видів:

  1. Аустенітна. Стандартно містить 5-15% нікелю і не менше 20% хрому, що зумовлює високу опірність корозії.
  2. Дуплексна. Крім вуглецю, включає четверту частину хрому, незначну частку азоту та 1,5% нікелю.
  3. Мартенситна. Вибираючи, латунь або нержавіючу сталь: що краще за показником міцності, перевагу варто віддати цьому виду, тому що він проходить загартування під час виготовлення. До складу входить невелика частка хрому (13%) та нікелю (4%).
  4. Феритна. Найбільш м'який, зручний у обробці тип металу з мінімальним вмістом вуглецю. При цьому відсоток хрому максимальний і сягає 29%.
  5. Багатокомпонентна. До її складу входять невеликі частки хрому та нікелю. Вид відрізняється значними обсягами домішок-підсилювачів, наприклад: титану, кобальту та ін.

Необходима отвечающая высоким требованиям сталь?

Выбирайте материал с подходящими свойствами на нашем сайте и оставляйте заказ! В нашем ассортименте представлен материал самого разнообразного назначения!

Особливості

Визначаючи, що оптимально в кожному конкретному випадку: нержавіюча сталь або латунь, важливо знати переваги першого металу, яких досить багато.

Плюси

  • Неперевершена стійкість до корозії навіть при експлуатації в умовах підвищеної вологості або контакту з хімічно агресивними компонентами робочого середовища;
  • Висока міцність, збереження форми при значних механічних навантаженнях;
  • Тривалий термін експлуатації;
  • Високі естетичні показники без необхідності додаткового оздоблення;
  • Широкий діапазон температур. Можливість витримувати нагрів до 40-1200 С залежно від марки металу;
  • Пожежна безпека.

Мінуси

  • Складність обробки через значну щільність, твердість;
  • Висока вартість. Не знаючи, що краще і дешевше латунь або нержавіюча сталь, перевагу варто віддати першому варіанту як більш доступному за ціною.
Області застосування нержавіючої сталі

Області застосування нержавіючої сталі

Метал широко використовується при облаштуванні систем централізованого опалення та водопостачання. З нього виготовляються труби, фланці, фітинги та інші відводи з нержавіючої сталі. Не менш популярний він у будівництві, де використовується для виготовлення водостоків, покрівлі, огорож, декоративних елементів в інтер'єрі, в авто-, судно-, літакобудуванні. У побуті знайшов застосування для виробництва сантехніки, мийок, столового приладдя, посуду та ін.

У харчовій, хімічній промисловості питання: латунь або нержавіюча сталь не стоїть, оскільки остання відрізняється підвищеною стійкістю до корозії. Це дозволяє контактувати з хімічно агресивними середовищами: кислотами, лугами без пошкоджень. Висока міцність визначає можливість застосування виготовлення медичних інструментів.

Види латуні

Види латуні

Як і нержавіюча сталь класифікується в залежності від складу:

  1. Двокомпонентні. Складаються з міді та цинку у різному співвідношенні. При цьому частка останнього завжди менша і становить до 30%. Хоча такий склад зустрічається рідко. Цей вид латунного металу називається «жовтим». Томпак або червона латунь містить 97% міді і тільки 3% цинку.
  2. Багатокомпонентні. Як зрозуміло з назви, крім базових компонентів – міді та цинку включають додаткові домішки: олово, свинець, кремній, марганець.

Особливості

Визначаючи латунь або нержавіючу сталь: що краще, важливо враховувати і переваги першого варіанту.

Плюси

  • Більш доступна ціна в порівнянні з нержавіючою сталлю;
  • Пружність, пластичність, що забезпечує можливість набувати практично будь-яких форм;
  • Легкість та простота обробки під дією тиску;
  • Висока теплоємність;
  • Відмінні естетичні показники;
  • Можливість витримувати низькі температури без шкоди показникам міцності;
  • Довговічність.

Мінуси

  • Втрата початкового зовнішнього вигляду з часом (потемніння, поява потертостей), особливо при тривалому контакті з водою;
  • Істотне зниження міцності за впливу температури від +200 С;
  • Порівняно низька стійкість до корозії, тому при виборі хромована латунь або сталь нержавіюча за цим показником лідирує другий варіант;
Де застосовуються латунні вироби

Де застосовуються латунні вироби

Широка сфера застосування металу в побуті, де з нього виготовляються ювелірні прикраси, посуд, столові прилади, декоративні елементи (свічники, сувеніри, світильники, вази тощо). У промисловості він використовується для виробництва деталей, механізмів для різних видів транспорту, пружин для годинника, компонентів морозильних камер, матриць для шрифтів друкарського обладнання.

Не менш потрібні латунні труби, фітинги, фасонні елементи, змішувачі, колектори при облаштуванні побутових комунікацій: систем опалення, ГВХ та ХВС.

Що краще: латунь чи нержавіюча сталь?

Однозначної відповіді це питання просто немає, оскільки вибір оптимального варіанту залежить від умов експлуатації виробу. Якщо його застосування не буде пов'язане зі складними умовами експлуатації (температурними перепадами, механічними навантаженнями, контактом з хімічно агресивними речовинами), можна віддати перевагу латунному сплаву. Це обійдеться дешевше.

Якщо ж питання: нержавіюча сталь або латунь постало при покупці виробу, який в ході використання піддаватиметься значним навантаженням, то не варто економити і краще вибрати перший варіант. Він збереже початковий зовнішній вигляд протягом тривалого часу.

30.11.2021
Маєте питання? Залишайте заявку і ми Вам зателефонуємо
Зворотній зв'язок

Заповніть форму нижче та наш
менеджер із Вами зв'яжеться!

 
westa
Розрахувати ВАГУ МЕТАЛУ