На сучасному ринку нержавіючий металопрокат, оцинкований, вуглецева сталь представлені в широкому розмаїтті. Однак ціна виробів першої категорії істотно дорожче, вона вище як мінімум на 50%. Щоб зрозуміти, чому існує така різниця, варто розібратися в технічних характеристиках, технології виготовлення різних матеріалів. Важливо розуміти, що жоден із них не краще і не гірше. Кожен має переваги і недоліки, свою сферу застосування, в якій проявляє себе найкращим чином.
Особливості металів
Перш за все необхідно усвідомити, що вуглецева, нержавіюча, оцинкована сталь містять вуглець, хоч і в різній кількості. Основою кожного з металів виступає залізо. Необхідні властивості і характеристики вони набувають в ході обробки. Щоб зрозуміти, чим відрізняється оцинковка від нержавійки, потрібно знати, що на перший матеріал наноситься покриття, а до складу другого додають легуючі компоненти.
Оцинкована сталь - це та ж вуглецева, проте з поліпшеними показниками стійкості до корозії завдяки наявності поверхневого шару. Залежно від складу він може бути декількох видів:
- цинковий;
- алюмоцинкових;
- цинк-алюмінієвий;
- залізо-цинковий.
Найчастіше поверхню металопрокату покривається стійким кольоровим покриттям, що забезпечує додатковий захист.
Вартість нержавійки вище, ніж ціна оцинковки через те, що в її структуру додаються спеціальні компоненти. Це, в першу чергу, хром, який входить до складу всіх марок. Саме завдяки йому на поверхні металу утворюється оксидна плівка, що перешкоджає утворенню іржі. Додаткове подорожчання матеріалу забезпечують добавки з нікелю, марганцю, молібдену, титану, ніобію, міді, алюмінію.
За їх рахунок труба нержавіюча чи інший виріб набуває неперевершену, на порядок кращу в порівнянні зі звичайною сталлю, стійкість до корозії. Якщо покриття оцинковки може пошкодитися в результаті недотримання технології нанесення, неправильного транспортування, зберігання, подальшої обробки, то сталь з додаванням хрому залишається незмінно надійною в найскладніших умовах експлуатації.
При виборі цинкового сплаву або нержавіючої сталі не можна не відзначити відмінні характеристики міцності другого матеріалу. Він здатний витримувати значні навантаження, перепади температур без деформації, істотно виграючи у звичайних вуглецевих металів. Однак висока міцність має зворотну сторону медалі - складність обробки, надання необхідної форми, текстури поверхні. На це витрачаються значні зусилля, потрібне застосування спеціалізованого обладнання, що додатково впливає на підвищення ціни.
Технологія виробництва
Істотно відрізняється для оцинковки і нержавійки, що також визначає значну різницю у вартості.
Виробництво оцинкованої сталі передбачає нанесення покриття одним з 2-х способів:
- Занурення в розігрітий до високих температур розплав. Дозволяє створити досить товстий щільний захисний шар для виробництва конструкцій, що застосовуються в будівництві. Найчастіше вони призначені для експлуатації на відкритому просторі під дією мінливих погодних умов.
- Гальванічна обробка в ваннах з електролітами. Дає можливість сформувати тонкий, пластичний шар, що точно повторює конфігурацію деталі. Такі заготовки широко використовуються в машинобудуванні.
Виготовлення нержавіючої сталі складніше, ніж цинкове виробництво. Для цього застосовуються індукційні, дугові, рідше мартенівські печі. На цій стадії до складу металу вводяться легуючі добавки. Після виплавки і затвердіння заготовкам надають необхідну форму. Для цього використовується метод гарячої деформації. Таким чином отримують нержавіючий металопрокат, труби, прутки і т.д. Додатково вироби можуть піддаватися холодній обробці шляхом витяжки, пресування, штампування для створення складних конфігурацій.
З огляду на те, що вартість оцинкованого металу нижча від нержавійки, сфера його застосування дещо ширше. Використання нержавіючої сталі з її відмінними технічними характеристиками виправдано в судо- і авіабудуванні, виробництві складних інструментів, харчової, хімічної, фармацевтичної галузі, енергетиці, галузі космічних розробок.